urząd skarbowy

Fiskus robi 150 kontrolowanych zakupów dziennie

Prowadzisz salon manicure, fryzjerski albo może sklep? Skarbówka działa prężnie –  przeprowadza codziennie aż do 150 zakupów kontrolowanych. Kontrolerzy wiedzą, gdzie te zakupy mają zrobić, by znaleźć nieprawidłowości. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje.

Kontrole fiskusa są intensywne

Zakup kontrolowany, tzw. nabycie sprawdzające, obowiązuje od dwóch lat. Jest to rozwiązanie wprowadzone przez Polski Ład. Pomysł jest bardzo kontrowersyjny, eksperci ostrzegali przed licznymi kontrolami fiskusa. Nie da się zaprzeczyć, że odbywa się ich dużo. Miał to być sposób walki z nieprawidłowościami i ukrywaniem obrotu oraz dochodów przed opodatkowaniem.

Nabycia sprawdzające, czyli uwaga na kontrole

Ministerstwo Finansów przyznało, że część informacji pochodzi z donosów. W rezultacie przedsiębiorcy są karani mandatem. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że 2022 roku urzędnicy dokonali ponad 50 tys. zakupów kontrolowanych, a w 2023 roku jeszcze więcej, gdyż MF posiada na to większy fundusz.

Eksperci biją na alarm, że handel i usługi muszą brać pod uwagę kontrole i mandaty. Zwykle po otrzymaniu donosu urzędnik wybiera się na zakupy lub korzysta z danej usługi, by sprawdzić danego przedsiębiorcę.

Kontrowersyjny paragon

Jeśli sprzedawca wydał paragon, urzędnik spisuje notatkę służbową. Oddaje towar i paragon. Sprzedawca ma obowiązek go przyjąć i zwrócić pieniądze. Urzędnik nie musi zwracać produktu, a sprzedawca go przyjmować, gdy nie będzie mógł go znowu sprzedać – jak pizzę czy lody. Za usługi nie trzeba zwracać pieniędzy – nie da się nagle cofnąć wykonanej usługi, m.in. manicure czy fryzury.

Jeżeli jednak sprzedawca czy usługodawca nie wydał paragonu, to urzędnik przygotowuje protokół z nabycia sprawdzającego. Nie nastąpi zwrot towaru, bo będzie on służył jako dowód popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Jaki jest mandat za niewydanie paragonu?

Mandat za brak paragonu w 2023 roku wynosił od 1 stycznia do 30 czerwca od 349 zł do 17 tys. 450 zł. Z kolei w okresie od 1 lipca do 31 grudnia są to kwoty od 360 zł do 18 tys. złotych.

fot. geralt / Pixabay