podwyżka podatków za mieszkanie

Dwucyfrowa podwyżka podatku od mieszkania

W 2023 roku wydatki będą jeszcze większe niż w bieżącym. Ministerstwo Finansów podnosi maksymalne stawki lokalnych opłat i podatków o wskaźnik inflacji każdego roku. W 2023 roku ten wzrost będzie równy aż 11,8 proc. Największy wzrost odnosi się do podatku od nieruchomości mieszkalnych.

Rosną ceny benzyny i ropy, energii oraz żywności. Jednak w planie są także rekordowe podwyżki podatków i opłat lokalnych – m.in. za mieszkanie. W górę pójdą też opłaty targowe, podatki od środków transportu czy od gruntu.

Rozporządzenie resortu to dla samorządów wskazówka, która ustala najwyższe możliwe opłaty. Nie jest to równoznaczne z automatycznym podnoszeniem stawek w każdej z miejscowości. Zapłacimy więcej m.in. za mieszkanie i za psa, wzrosną też opłaty gruntowe i tzw. opłaty „klimatyczne”.

Wiele zależy od gminy – jej możliwości i zasobności. Rząd ustala górne stawki lokalnych opłat. Mimo to większość samorządów, głównie tych w wojewódzkich miastach, decyduje się na stawki maksymalne, by w ten sposób podreperować swoje miejskie budżety. Stawki są podnoszone o wskaźnik inflacji z pierwszego półrocza minionego roku. W 2023 roku będzie to wzrost aż o 11,8 proc. Rok wcześniej wskaźnik wzrósł tylko o 3,6 proc.

Kar, foto: stevepb / pixabay