ogrodzenie

Ekologiczne sposoby na ogrodzenie domu

Troska o dobro naszej planety leży na sercu coraz większej liczbie ludzi. Chcą oni podejmować świadome wybory na co dzień nawet w takich sytuacjach jak projekt domu i ogrodu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dziś kilka pomysłów na eko ogrodzenie, m.in. niedrogie i estetyczne kosze gabionowe.

Ogrodzenie roślinne
Wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się ogrodzenia roślinne. W tej kategorii znajdują się zarówno tradycyjne płoty drewniane, jak i żywopłoty oraz ogrodzenia bambusowe. Takie naturalne ogrodzenie jest stosunkowo tanie oraz bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego. Może być również bardzo estetyczne. Z drugiej strony ten rodzaj płotu nie każdemu odpowiada – niektórzy pragną ogrodzenia bardziej „solidnego”.

Ogrodzenie z gabionów
Zapewne nie raz widzieliśmy w przestrzeni publicznej materace gabionowe. Zabezpieczają one często brzegi rzek i skarpy przed osuwaniem się. Nieco większe kosze gabionowe sprawdzają się wyśmienicie również jako ogrodzenia. Można wypełnić je naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, podkreślając ekologiczny wymiar.

Ogrodzenia kamienne
Kamień może służyć do budowy ogrodzenia, nie tylko wypełniając kosze gabionowe. Kamienny mur świetnie chroni prywatność właścicieli, a przy tym wygląda bardzo elegancko. Wspaniale komponuje się z domami w stylu szykownym, ale też nieco rustykalnym. Ogrodzenie (w zależności od gustu i potrzeb) może być całkowicie kamienne lub połączone z metalowymi ozdobnymi przęsłami.

Olga,f: RitaE / pixabay