waluta polski złoty

Prognozy dla złotego. Ile zapłacimy za dolara i euro?

Ostatnia decyzja Narodowego Banku Polskiego o pozostawieniu stopy procentowej na bez zmian mimo stałej presji inflacyjnej to złe perspektywy dla polskiej waluty niż zakładano. Przedstawiamy aktualne prognozy UBS dla polskiej złotego.

Narodowy Bank Polski utrzymał na ostatnim posiedzeniu stopy procentowe bez zmian mimo presji inflacyjnej. Analitycy UBS opublikowali swoją prognozę dla walut USDPLN i EURPLN. Wyraźnie widać pogarszającą się dynamikę monetarną. Wszystko wskazuje na to, że polski słabnie. 

Wpływ na osłabienie polskiej waluty mają działania rządu, kroki podejmowane przez NBP, ale też problemy i wyzwania gospodarcze Unii Europejskiej oraz tocząca się w Ukrainie wojna. Prawdopodobnie polska gospodarka zwolni jeszcze bardziej w kolejnych miesiącach. Bilans zewnętrzny jest cały czas słaby, co jest dla złotego dużym utrudnieniem. 

Aneksja okupowanych terytoriów przez Rosjan i gorszy dostęp do surowców prawdopodobnie powiększy recesję. Globalne banki centralne będą zacieśniać politykę monetarną, a to trudna sytuacja dla złotego. Głęboka recesja w Europie czy eskalacja wojny z udziałem NATO mogą złotego osłabić bardziej niż wskazują na to aktualne prognozy. Wzmocnić z kolei mogłyby ją nie tak duże obawy z powodu rosnącej inflacji, czyli po prostu spadek inflacji, a także lepsza sytuacja na rynku energetycznym. 

Kurs euro – prognozy

Według UBS na koniec IV kwartału 2022 roku poziom kursu dla pary walutowej EURPLN będzie wynosił 5,00 zł. W pierwszym kwartale 2023 roku prawdopodobnie będzie to kurs 4,85 zł, a w trzecim 4,70. 

Prognozy – kurs dolara 

Na koniec IV kwartału 2022 roku za dolara będzie trzeba zapłacić 5,21 zł – zgodnie z analizami UBS. Wcześniej spodziewano się, że na koniec roku jeden dolar będzie kosztował 4,90 zł. W następnych kwartałach złoty prawdopodobnie delikatnie wzmocni się w relacji do dolara – 5,05 zł w pierwszym kwartale 2023 roku i 4,61 zł w trzecim kwartale 2023 roku.

kwK ,f: PhotoMIX-Company / pixabay