Kredyt czy pożyczka? Plusy i minusy

Jeśli planujesz wziąć kredyt albo pożyczkę, pamiętaj o rozsądku. Gotówka pomoże nam spełnić marzenia i zrealizować założone cele, ale trzeba tę decyzję podjąć świadomie. Poniżej kilka porad o wadach i zaletach obu produktów.

Planujesz zakup telewizora? Albo sprzętu AGD? Marzysz o wakacjach lub własnym mieszkaniu? Zapewne brakuje Ci gotówki i rozważasz wzięcie kredytu albo szybkiej pożyczki. Oba te produkty są dla ludzi i warto z nich korzystać, ale trzeba pamiętać o kierowaniu się rozsądkiem i świadomym podejmowaniu decyzji.

Zaciągnięcie kredytu czy wzięcie pożyczki oznacza zobowiązania – i to zwykle na długo. Trzeba dobrze przeanalizować swoją sytuację finansową, zanim podejmiemy ostateczną decyzję i podpiszemy umowę. Kredyt  to środki pieniężne, które najczęściej bank oddaje do dyspozycji kredytobiorcy  na czas określony w umowie. Warunkiem jest spłata wraz z odsetkami. Bank sprawdzi wcześniej naszą zdolność kredytową.

Pożyczkę z kolei reguluje Kodeks cywilny – udzielić ją może każda osoba, nie tylko instytucja finansowa. Termin zwrotu nie zawsze jest określony. Zwykle pobierana jest prowizja i obowiązuje oprocentowanie, ale to zależy. Powyżej kwoty 500 zł powinno spisać się umowę o pożyczce.