Jak wydawać mniej?

Chcesz mniej wydawać, ale nie wiesz, jak to zrobić? Warto skorzystać z naszych porad, a na pewno nieco zaoszczędzisz. Wiele jednak zależy od naszej postawy i stylu życia. Poniżej znajdziesz garść porad.

Musisz ograniczyć bieżące wydatki, aby zaoszczędzić. Jeśli zwykle żyjesz od wypłaty do wypłaty, oznacza to, że nie kontrolujesz swoich wydatków. Warto nauczyć się nieco zarządzać swoimi wydatkami..

Nie musisz stosować się do każdej porady. Czasami może to być zbyt duże wyrzeczenie – ważne, abyś uświadomił sobie, że musisz coś zmienić i powoli uczył się racjonalnych nawyków. Sprawdź, jakie masz konto w banku – warto zmienić je na pozbawione opłat, bo na nich tracimy miesięcznie po kilka- lub nawet kilkanaście złotych. To samo dotyczy karty płatniczej.

Robisz zakupy spontanicznie? Zmień to i zacznij planować. Przygotowuj listę zakupów i trzymaj się jej – oczywiście z drobnymi wyjątkami. Nie zawsze produkty droższe są warte swojej ceny, zajrzyj, co masz w lodówce, kupuj taką ilość jedzenia, jaka będzie Ci potrzebna itd.

Warto też sprawdzać i porównywać ceny w różnych sklepach. Możesz być naprawdę zaskoczony! Może się okazać, że dany produkt możesz gdzie indziej kupić znacznie taniej, akurat trafić na promocję itd. Zaglądaj też do sklepów internetowych, sprawdź, czy dodatkowo są doliczane koszty wysyłki itp. Obecnie możesz to kontrolować dzięki porównywarkom cen, ale nie tylko – wystarczy mieć smartfon! Szybko przekonasz się, czy dana torebka albo laptop nie jest dostępny w znacznie niższej cenie…