kredyt na auto

Co wpływa na wysokość kredytu samochodowego?

Zakup auta lub innego pojazdu można sfinansować na kilka sposobów. Wielu kierowców wybiera kredyt gotówkowy, leasing albo kredyt samochodowy. To propozycja przygotowana przez banki specjalnie na ten cel.

Na koszty kredytu samochodowego składają się m.in. prowizja, jego oprocentowanie, ubezpieczenie i opłaty dodatkowe. Ważny jest też okres spłaty. Wysokość oprocentowania jest kształtowana na podstawie stopy referencyjnej NBP oraz marży danego banku.

Kredyt samochodowy to zobowiązanie celowe, przeznaczone na konkretny cel – w tym wypadku na zakup samochodu. Wiąże się to z wieloma konsekwencjami. Plusem takiego rozwiązania są mniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego. Warto porównać kilka ofert, gdyż niskie oprocentowanie nie musi gwarantować niskich kosztów kredytu. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje.

W przypadku kredytu samochodowego współwłaścicielem pojazdu staje się bank. Nabywca nie ma zatem pełnej swobody w dysponowaniu autem – na przykład jego sprzedaży. Jednak zachętą są liczne korzyści – ogólny koszt kredytu jest przystępny, dużą zaletą jest też jego atrakcyjne oprocentowanie.

Wysokość kredytu samochodowego

Wysokość kredytu samochodowego może zależeć od wielu czynników. Oceniając koszty zaciągnięcia kredytu, nie sugeruj się jedynie podawaną przez bank wysokością oprocentowania. Pod uwagę brane są zwykle:

  • Dochodu kredytobiorcy – banki i inne instytucje finansowe zwykle biorą pod uwagę dochód kredytobiorcy i jego zdolność do spłaty pożyczki.
  • Wielkości wkładu własnego – im większy wkład własny, tym mniejszy będzie kredyt i odwrotnie.
  • Wartości samochodu – zwykle kredytobiorca nie otrzyma kredytu w wysokości większej niż wartość samochodu.
  • Ubezpieczenie – pełny pakiet ubezpieczeń obejmuje OC i autocasco (czasami wymagana jest też polisa na życie lub ubezpieczenie GAP).
  • Okresu spłaty – im dłuższy okres spłaty, tym niższa miesięczna rata kredytu, ale łączny koszt pożyczki będzie wyższy.
  • Oprocentowania – wysokość oprocentowania wpływa na łączny koszt kredytu.
  • Historii kredytowej kredytobiorcy – banki sprawdzają historię kredytową kredytobiorcy, aby ocenić jego wiarygodność i zdolność do terminowej spłaty kredytu.
  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To w niej jest zawarty łączny koszt naliczonych przy kredycie opłat.
  • Stanu majątkowego kredytobiorcy – banki mogą wziąć pod uwagę stan majątkowy kredytobiorcy, w tym posiadane nieruchomości, samochody czy oszczędności.
  • Opłaty dodatkowe – mogą to być m.in. opłaty przygotowawcze związane z wyceną samochodu czy przetwarzaniem dokumentów.

Wszystkie te czynniki są brane pod uwagę przez banki i instytucje finansowe przy decyzji o przyznaniu kredytu samochodowego i określeniu jego wysokości.

Kredyt samochodowy – nie tylko na samochód

Kredyt samochodowy można zaciągnąć na zakup auta nowego albo używanego, ale też innych pojazdów – między innymi motocykla, przyczepy kempingowej, quada czy jachtu.

fot. Santa3 / Pixabay