Czy wizy do USA zostaną w końcu zniesione?

Temat dotyczący zniesienia wiz do USA ciągnie się już od dłuższego czasu. Czy Polacy mogą mieć wciąż nadzieję na to, iż Donald Trump spełni swoje obietnice?

Teoretycznie już 6 lipca 2017 roku Andrzej Duda mógłby porozmawiać na ten temat z Trumpem – w tym dniu ma się odbyć ich spotkanie. Na to liczą wszyscy Polacy, którzy jak na razie płacą za wizy prawie 700 złotych. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik prasowy Dudy, który jednak nie pozostawia wielu złudzeń. Jak twierdzi, sprawa ta jest bardzo skomplikowana i nie jest w stanie powiedzieć, czy temat zostanie w ogóle podjęty na spotkaniu dwóch prezydentów. A nawet gdyby do tego doszło, rozmowa prawdopodobnie nie przyniosłaby żadnych większych efektów.

Słowa rzucane na wiatr

Donald Trump, ubiegając się o stołek prezydencki, w swoim programie przedstawiał wiele korzystnych dla Polaków punktów. Obiecał, że jeśli uda mu się wygrać wybory, w ciągu trzech tygodni zniesie obowiązkowe wizy dla mieszkańców Polski. Od tego czasu minęło już kilka miesięcy, a wniosek o nowej ustawie nie został nawet przygotowany. W rzeczywistości przepisy są dla Polaków jeszcze gorsze, bo od dnia wprowadzenia rozporządzenia dotyczącego uchodźców ubieganie się o odnowienie wizy jest szczególnie trudne.

Tak naprawdę jednak nie tylko Donald Trump odpowiada za panujące w USA przepisy. Decyzje dotyczące zniesienia wiz dla Polaków muszą bowiem wyjść od Senatu i Izby Reprezentantów – prezydent może je tylko zaakceptować. Czy do tego dojdzie? Specjaliści twierdzą, że tak, ale dopiero za jakieś 4-5 lat.

materiał archiwalny