Zakup mieszkania to marzenie wielu z nas. Nic tak nie cieszy, jak klucze to własnych czterech kątów. Sen z powiek może jednak spędzać kredyt hipoteczny, który maleje, ale bardzo powoli. Z czego się składa?
Część kapitałowa to część kwoty pożyczonej od banku. Jej spłacanie obniża pozostałą do spłaty kwotę kredytu (odsetki nalicza się od kapitału pozostałego do spłat). Niższy kapitał oznacza też niższe odsetki. Część odsetkowa zaś to odsetki, czyli zysk dla banku. Mówiąc potocznie, dla kredytobiorcy jest to cena, jaką musi on płacić za udzielenie mu kredytu.
Proporcje między tymi częściami raty są inne w przypadku dwóch rodzajów rat. Na początku, gdy odsetki są wysokie, raty malejące są znacznie wyższe niż raty równe dla takiego samego kredytu. Później jednak stopniowo maleją. Wiele zależy też od zdolności kredytowej kredytobiorcy.
Przy ratach malejących kwota kredytu dzielona jest przez ilość rat, a wynik to część kapitałowa raty. Klient spłaca ją regularnie co miesiąc, a część odsetkową nalicza się każdego miesiąca od pozostałej do spłaty kwoty kapitału. Wraz ze spłacaniem kredytu maleje więc kwota kapitału, a zarazem odsetki.