Najważniejsze zmiany w podatkach 2019

Początek roku to pora, kiedy przedsiębiorcy muszą uwzględnić zmiany w prawie podatkowym obowiązujące od stycznia. Najważniejsze z nich omawiamy poniżej.


Najczęściej nowe ustawy odnoszące się do podatków dochodowych są uchwalane w październiku lub listopadzie. Przedsiębiorcy mają zatem tylko około dwóch miesięcy, aby je wdrożyć. Co czeka nas w tym roku? Otóż zmiany w podatkach na 2019 rok wcale nie są tak optymistyczne jak przekonuje rząd. To jedynie deklarowane uproszczenia? Są pewne ułatwienia i ulgi podatkowe – o tym poniżej.

Zmiany w zakresie podatku u źródła obejmą przedsiębiorców, którzy wypłacają zagranicznemu kontrahentowi określone należności – np. płacą za określone usługi, należności licencyjne, dywidendy udziałowcowi lub akcjonariuszowi spółki kapitałowej niezależnie od kraju, w którym mieszka. Od stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, u których wartość wypłaconych jednemu podmiotowi należności przekroczy 2 mln zł w ciągu roku, będą musieli pobrać podatek od nadwyżki (według krajowej stawki).

W 2019 r. wchodzą nowe przepisy o cenach transferowych, wprowadzone do ustawy o CIT oraz ustawy o PIT. Definicje decydujące o zastosowaniu przepisów o cenach transferowych zostają poszerzone. Dla przedsiębiorców ważna jest też możliwość ograniczenia obowiązków dokumentacyjnych.
Zmiany dotkną też przedsiębiorców wykorzystujących w swojej działalności samochody osobowe. Limit kosztów przy amortyzacji i ubezpieczeniu samochodów „luksusowych” podniesiono do 150 tys. zł. Ale limit ten obejmuje także raty leasingu operacyjnego i czynsz najmu samochodów.

Wystarczy to przeliczyć, aby przekonać się, że w wyniku tych zmian samochody o znacznej wartości będą jednak droższe dla przedsiębiorców.
Wchodzi w życie także nowa ulga w podatkach dochodowych, tzw. Innovation box. To premia dla przedsiębiorców osiągających dochody z praw własności intelektualnej dzięki zastosowaniu 5% stawki podatku do tych dochodów. Ma to „zatrzymać” pieniądze w kraju, aby przedsiębiorcy nie prowadzili swoich przedsięwzięć za granicą.

Karo, fot.stevepb/Pixabay, (materiał archiwalny z 2020r)