Zmiany w dostarczaniu zwolnień lekarskich

Już niedługo lekarze będą zobowiązani do wystawiania zwolnień w formie elektronicznej. Przepisy zaczną działać od 1 lipca 2018 r.

 Do tej pory niejednokrotnie dochodziło do problemów związanych z dostarczaniem zwolnień. Pacjenci je gubili albo też zatrudniające ich firmy zapominały o przesłaniu dokumentów do ZUS-u. Problemy wynikały także z nieprawidłowego wypełniania wniosków i umieszczania w nich fałszywych informacji. To wszystko sprawiało, iż ostatecznie zatrudnione osoby nie mogły ubiegać się o przysługujące im zasiłki. Dzięki nowym przepisom ma się to zmienić – tak twierdzi i ZUS, i przepytywani eksperci.
Od momentu wprowadzenia nowych rozwiązań pracownicy nie będą musieli martwić się o to, że ich zwolnienie nie trafi do samego pracodawcy. Gdy tylko lekarz wystawi im e-zwolnienie, wniosek zostanie automatycznie przesłany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i stanie się widoczny dla samego pracodawcy. Teoretycznie taka możliwość występuje już od stycznia 2016 r., jednak mało kto jak na razie z niej korzysta i nikt nie ma takiego obowiązku. Lekarze nie chcą wystawiać elektronicznych zwolnień lekarskich, zmuszających ich do załatwiania dodatkowych formalności, dlatego zaczęli już w tej sprawie protestować.
Większość osób mimo wszystko jest zadowolona z planowanych zmian. Dzięki obowiązkowym wystawianiu elektronicznych dokumentów zwolnienia lekarskie na pewno nie zostaną zgubione i trafią bezpośrednio do ZUS-u oraz pracodawcy. Pozwoli to pracownikom uniknąć wielu problemów związanych z wypłacaniem zasiłków.